jak nauczyć dziecko czytać

W dzisiejszych czasach umiejętność czytania jest to czynność niemalże, którą każdy opanowuje do perfekcji już od najmłodszych lat. Umiejąc czytać, jesteśmy w stanie się odnaleźć niemal wszędzie. W życiu każdego młodego człowieka przychodzi etap szkoły. Każdy już od najmłodszych lat musi zacząć opanowywać materiał przedstawiony przez nauczycieli w danej placówce, a przecież bez czytania nic się nie nauczymy i nie zrobimy. Dlatego rodzice najczęściej mają problem z nauczeniem dziecka czytać i zadają pytanie w internecie czy też między sobą odnośnie do tego, jak nauczyć dziecko czytać?

Pierwszą bardzo ważną rzeczą w nauce czytania jest spokój, wyrozumiałość i cierpliwość. Trzeba mieć na uwadze to, że dziecko nigdy nie czytało, dlatego cierpliwość tutaj odgrywa bardzo ważną rolę. Kolejną rzeczą, której musimy przestrzegać, jest zabawa z dzieckiem. Najlepiej jest nauczyć maluszka czytać poprzez zabawę. Dzięki temu, że nauka będzie kojarzyła się z zabawą, dziecko coraz częściej będzie chciało się uczyć. Należy również mieć na uwadze to, że nauka musi odbywać się małymi kroczkami. Tylko krok po kroku osiągniemy sukces.

Nauka czytania u małych dzieci

Bardzo dobrze jest zacząć czytać dziecku bajkę przed snem. Najlepiej jest to robić tak, aby książka była dobrze oświetlona, a dziecko, żeby widziało tekst. Pokazując, w którym miejscu jesteśmy i czytając linijka po linijce dziecko, jest w stanie zauważyć, o co tutaj chodzi. Dzieci lubią naśladować dorosłych, dlatego starajmy się, aby pociecha widziała, nas z książką. Regularność jest również tutaj niezastąpiona, czytając bajkę regularnie dziecku do snu, na pewno zobaczymy efekty. W większości miast są biblioteki publiczne, więc warto, jest założyć dziecku kartę. Dzieci często same pokazują, że są zainteresowane czytaniem. Podczas podróży pytają o napisy na znakach czy ulicach. Bardzo dobrą metodą jest metoda literowa. Wiadomo, że najpierw dziecko musi nauczyć się alfabetu, aby przejść do kolejnego etapu. Gdy alfabet jest już znany, należy łączyć głoski w słowa. Dalsza nauka czytania odbywa się poprzez literowanie. Literując pojedyncze słowa, po pewnym czasie dziecko zaczyna literować zdania.

Czytanie sylabami to także sprawdzona metoda nauki dziecka. Należy jednak pamiętać, by stosować różne zabawy, ponieważ powtarzanie cały czas tych samych sylab z pewnością szybko znudzi się dziecku. W internecie także znajduje się mnóstwo pomysłów na zabawę z dzieckiem. Wystarczy trochę chęci, a na pewno nauczymy czytać nasze dziecko. Przecież szybciej czy później maluch opanuje czytanie do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here