Origami

W czasie intensywnego rozwoju dziecka należy stosować rozmaite narzędzia, wspomagające ten niezwykle złożony proces. Warto między innymi sięgać po różnego rodzaju aktywności plastyczne. Malowanie, rysowanie czy lepienie z plasteliny to bowiem nie tylko świetna zabawa dla malucha. Zajęcia te udoskonalają jego zdolności manualne, rozwijają wyobraźnię, ale też kształtują psychikę dziecka, uczą wrażliwości i kreatywnego myślenia. Coraz częściej rodzice i nauczyciele szukają bardziej oryginalnych narzędzi wspomagających rozwój dziecka, Okazuje się, że japońska sztuka składania papieru, czyli origami, jest formą aktywności, która świetnie się sprawdza do tego zadania.

Origami- aktywność o szerokim zastosowaniu

Origami dla dzieci (https://mojebambino.pl/628/Origami) to nie tylko świetna zabawa polegająca na składaniu papieru. Okazuje się, że ta tradycyjna japońska sztuka, to także doskonałe narzędzie wspomagające ich rozwój. Składanie kartki papieru pomaga rozwijać motorykę małą, uczy cierpliwości, koncentracji, ale też jest pomoce dla rozwoju myślenia konstrukcyjnego. Origami to także niezwykle skuteczna metoda pracy wychowawczej z dziećmi. Wykorzystuje się je również w terapii dla dzieci z deficytami rozwojowymi. Ten rodzaj aktywności jest też polecany dla maluchów wybitnie uzdolnionych. Japońska sztuka składania papieru ma niezwykle szerokie zastosowanie. Nie tylko sprawia dzieciom mnóstwo radości, ale przede wszystkim jest niezwykle efektywnym narzędziem wspomagającym ich rozwój.

Sztuka składania papieru i jej wpływ na rozwój dziecka

Wydawać by się mogło, że składanie kartki papieru jest wyłącznie mechaniczną czynnością, która nie ma specjalnego wpływu na rozwój malucha. Okazuje się jednak, że origami dla dzieci przynosi mnóstwo korzyści. Kiedy dziecko systematycznie ogląda, bada wzrokiem i manipuluje płaskimi modelami stworzonymi z karetek papieru, proces nauki czytania staje się dla niego znacznie łatwiejszy. Soczewka oka malucha podczas składania kartki, swobodnie porusza się w różnych kierunkach, a to powoduje, że nerw wzrokowy się wzmacnia, a tym samym mięsień wzrokowy staje się stabilniejszy. Wszystkie te procesy sprawiają, że dzieci, które mają systematyczny kontakt z origami, znacznie szybciej opanowują płynne czytanie. Origami nie tylko jednak korzystnie wpływa na naukę czytania. Ma równie ważne działanie na wiele innych czynników w rozwoju dziecka.

Rozwój małej motoryki i nie tylko

Origami dla dzieci to mnóstwo przyjemności, relaksu i świetnej, kreatywnej zabawy. To także doskonałe ćwiczenia na koncentrację i pamięć, jak również nauka logicznego myślenia. Ten rodzaj aktywności sprzyja również rozwojowi motoryki małej. Dla jej wypracowania nie są potrzebne ruchy całego ciała, a jedynie dłoni i palców. Składanie kartki papieru jest zatem doskonałą czynnością, angażującą właśnie te partie ciała. Nawet najprostsze formy tworzone przez dziecko przyczyniają się zatem do rozwoju motoryki małej, ale nie tylko. Zabawa z origami usprawnia koordynację wzrokowo- ruchową i procesy poznawcze. Rozwija myślenie konstrukcyjne, uczy rozróżniania kierunków na płaszczyźnie. Ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka i wnosi w ten proces wiele korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here