5 popularnych mitów dotyczących depresji

Poziom wiedzy polskiego społeczeństwa w zakresie zdrowia psychicznego jest coraz bardziej zadowalający. Nadal jednak sporo osób wierzy w bardzo szkodliwe mity, których szczególnie wiele narosło wokół depresji. To zaburzenie pomimo swojej powszechności wciąż jest niestety bagatelizowane i stygmatyzowane. Sprawdź, jakie popularne opinie na temat depresji nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.

Depresja nie jest prawdziwą chorobą

Wiele osób uważa depresję za wymysł, chwilę słabości czy też niegroźną dolegliwość. W rzeczywistości to zaburzenie psychiczne jest uznane za jednostkę chorobową m.in. w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD10. Ponadto depresja jest uważana za jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Cierpią na nią nawet dzieci, o czym można dowiedzieć się w raporcie w jednej z zakładek na stronie https://thepresja.pl/.

Osoby z depresją są wiecznie smutne

Ten mit w dużej mierze wynika z obrazu depresji przedstawionego np. w filmach i mediach. W rzeczywistości osoby zmagająca się z tym zaburzeniem nie musi być ciągle w ponurym nastroju, choć oczywiście jest to jeden z częstych objawów depresji. Wielu chorych potrafi przez długi czas maskować zły stan psychiczny, co nierzadko ma związek z odczuwanym wstydem i niechęcią do obciążania innych swoimi problemami. Osoba z depresją może zatem uśmiechać się wśród bliskich i obcych, a smutek okazać dopiero w samotności bądź przy nasileniu objawów. Warto zatem uważnie obserwować przyjaciół i członków rodziny.

Depresja zawsze wynika z trudnych przeżyć

Przyczyn depresji jest naprawdę wiele i przeżyte traumy są zaledwie jedną z możliwych opcji. Niekiedy za pojawienie się tego powszechnego zaburzenia psychicznego mogą odpowiadać z predyspozycji genetycznych. Historia depresji w rodzinie nie musi jednak oznaczać bycia skazanym na depresję. Ponadto choroba może wynikać nawet ze zmian hormonalnych związanych np. z menopauzą. Niekiedy jest też spowodowana zaburzeniami w funkcjonowaniu układu nerwowego. Można zatem mieć idealne życie i nadal zachorować na depresję.

Depresja zawsze wygląda tak samo

Gdyby depresja zawsze miała taki sam przebieg, to leczenie jej byłoby znacznie łatwiejsze. Niestety choroba może dawać różne objawy, dlatego w przypadku zaniepokojenia się swoim stanem bądź kondycją psychiczną bliskiej osoby warto skontaktować się z Fundacją The Presja. Istnieje wiele odmian depresji, co może oznaczać m.in. spore różnice w nasileniu epizodów i zachowaniu chorych.

Depresja to oznaka słabości

Depresja nigdy nie powinna być traktowana jako przypadłość dotycząca jedynie ludzi słabych. Takie zaburzenie psychiczne może dotknąć zarówno osobę po utracie pracy, jak i odnoszącego sukcesy sportowca. Jest to choroba, która może przytrafić się każdemu. Co więcej, w przeciwieństwie do niektórych schorzeń cywilizacyjnych, depresji często nie można zapobiec poprzez dbanie o kondycję psychiczną, Choć oczywiście trening mentalny jest ważny, to niestety może nie uchronić przed depresją w obliczu traumy bądź zaburzeń hormonalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here