Jak możemy urządzić akwarium

Coraz częściej decydujemy się na założenie w domu akwarium, które świetnie sprawdza się w każdym pomieszczeniu. Służy jako ozdoba, ale też pomaga w relaksie oraz uczy odpowiedzialnego, regularnego zachowania czy planowania swoich działań, jeśli nie chcemy stracić ulubionych rybek. Jak jednak je urządzić, aby cieszyło nas swoją urodą? Podpowiadamy, po jakie elementy warto sięgnąć.

Fantastyczne czy naturalne?

Akwaria to nie nowa moda, ale pasja, która kultywowana jest od wielu lat przez nowe pokolenia. Przez ten czas podejście do akwarystyki stanowczo uległo modyfikacji – przede wszystkim przestała być alternatywą dla innych zwierzątek, środkiem zastępczym na ukojenie pragnień dziecka, które chciało mieć pieska lub kotka wbrew chęciom rodziców. Teraz to już nie kaprys, a świadomy wybór osób, którym zależy na takiej ozdobie.

Właśnie z tego względu akwaria zaczęły też nabierać zupełnie innego wyglądu. Nie umieszczamy już w nich przypadkowych roślin, a starannie dobrane gatunki, które nie tylko podkreślają piękno zbiornika, ale też dobrze służą rybkom. Do tego dochodzą oczywiście inne elementy wystroju, pozwalające na stworzenie wspaniałych aranżacji.

Na jaką zatem aranżację możemy się zdecydować? Przede wszystkim zależy to od gustu właściciela, który musi być zadowolony z takiej ozdoby. Możemy jednak wyróżnić dwa nurty w akwarystyce: zbiorniki o charakterze fantastycznym i te, które są jak najbardziej zbliżone do naturalnych warunków.

Pierwsze z nich prezentują się egzotycznie i niezwykle. Mniej kładziemy w nich nacisk na podobieństwo do rzeczywistych zbiorników, a bardziej na efektowny wygląd. Umieszczane w nich elementy dekoracyjne tworzą pewną całość, mającą konkretną stylizację, często oddającą zamiłowania twórcy. Z kolei w naturalistycznych akwariach częściej decydujemy się na zbliżenie wyglądu zbiornika do naturalnej toni. Wygląd jest tutaj równie ważny, ale stawiamy na innego rodzaju dekoracje, które bardziej przypominają te, jakie rybki mogłyby spotkać żyjąc dziko.

Naturalne akwarium, czyli piękno w prostocie

Jeśli lubujesz się w prostych wystrojach, w których nie ma zbyt wielu ceramicznych ozdób, z pewnością bardziej przypadnie ci do gustu naturalistyczne akwarium. Nie spodziewaj się w nim fantazyjnych dodatków, jak podwodne zamki i zatopione statki – w tym przypadku piękno kształtowane jest przez takie elementy, jak rośliny czy inne ozdoby, które spotkalibyśmy w każdym jeziorze. Jego prostota jest jednak pełna kunsztu, co oznacza, że na pewno nie będziesz żałował takiego wyboru.

Podstawowe elementy w naturalnym akwarium

Naturalne akwaria przede wszystkim opierają się na doborze odpowiednich roślin, które wspaniale unoszą się w wodzie i prezentują swoje cudowne kolory w pełni okazałości. Każdy gatunek powinien być tak dobrany, by dobrze czuł się w toni i otoczeniu innych gatunków, ale także aby zapewnił dobre kryjówki rybkom. Rośliny stanowią podstawę dekoracji, więc równie ważne jest ich ustawienie i podświetlenie, aby prezentowały się w pełni okazale.

Następnym elementem mogą być korzenie i kamienie dekoracyjne do akwarium, które zanurzone w wodzie pięknie oddają bogactwo naturalnego dna jeziora. Przyciągają wzrok, stwarzają bardziej trójwymiarową przestrzeń i cieszą swoim zróżnicowaniem pod względem nie tylko kolorów, ale i faktury. Dodatkowo również one mogą stanowić kryjówkę dla rybek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here