Test SIBO w domu

SIBO (z ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth) to zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego.

SIBO ma swoje podłoże w wielu jednostkach chorobowym i jest dość trudne w diagnostyce ze względu na niespecyficzne objawy. SIBO może się objawiać powszechnymi dolegliwościami z przewodu pokarmowego, np. ból brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia, nudności, przelewanie w brzuchu, ale również czasami osłabienie i przemęczeniem. Objawy te mogą się pogłębiać w przypadku spożycia produktów kiszonych, świeżych warzyw i owoców, a także prebiotyków i niektórych probiotyków.

W przebiegu SIBO bakterie zasiedlające jelito cienkie wytwarzają wodór, który jest głównym powodem nieprzyjemnych dolegliwości. Jednak zdarza się, że przerostowi bakteryjnemu towarzyszy również przerost metanogenów, czyli mikroorganizmów wytwarzających metan, czyli archeonów. One również odpowiadają za występowanie wyżej wymienionych dolegliwości.

SIBO jak zdiagnozować?- test oddechowy SIBO

Najnowszą, do tej pory najlepszą, dostępną, nieinwazyjną metodą diagnostyczną SIBO jest test wodorowo- metanowy. Badanie to polega na pomiarze gazów (wodoru i metanu) w wydychanym powietrzu. W tym celu pacjent na początku badania musi spożyć odpowiedni cukier (najczęściej jest to laktuloza), która stanowi potencjalną pożywkę dla bakterii. Cukier trafia do jelita cienkiego i w przypadku istniejącego przerostu dochodzi do wytworzenia przez bakterie wodoru. Jeżeli istnieje również przerost metanogenów, archeony wykorzystują powstały wodór i produkują metan. Dalej powstałe gazy wędrują wraz z krwiobiegiem do płuc, a następnie zostają wydychane i mierzone specjalistycznym sprzętem. Takie pomiary wykonywane są w odpowiednich odstępach czasu w ciągu 3 godzin. Wodorowo-metanowy test oddechowy umożliwia wykrycie przerostu zarówno bakteryjnego jak i metanowego, co przewyższa wartość diagnostyczną w przypadku wodorowego testu oddechowego, który bada wyłącznie zwartość wodoru.

Test SIBO w domu

Test na SIBO jest możliwy w domu, jednak  nie można wykonać go domowymi metodami, do tego potrzebne są odpowiednie „narzędzia”. Niektóre placówki medyczne umożliwiają przeprowadzenie testu SIBO w domu. W tym celu należy zakupić odpowiedni zestaw do przeprowadzenia samodzielnego pobrania materiału, jakim jest wydychane powietrze. Następnie po uprzednim przygotowaniu się do badania należy pobrać materiał zgodnie z instrukcją dołączoną do zestawu i odpowiednio zabezpieczony materiał odesłać do  laboratorium, w którym zostanie zmierzone zawartość gazów z pobranych próbek. Koszty wykonania takiego badania w formie wysyłkowej różnią się od przeprowadzonego bezpośrednio w placówce testu na SIBO. Cena takiego badania wysyłkowego waha się od 400 do 500 zł. Jednak zaletą badania SIBO w domu jest zdecydowanie większy komfort przebiegu badania, gdyż pomiary odbywają się w ciągu 3 godzin, które pacjent może spędzić w zaciszu domowym, a nie w poczekalni. Dodatkowo spożyta podczas badania laktuloza może być związana z wystąpieniem/pogorszeniem dolegliwości takich jak np. biegunka. Ponadto można wykonać pobranie materiału w dogodnym terminie bez potrzeby czekania na wolny termin w placówce medycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here