objawy odwodnienia u dziecka

Brak dostatecznej ilości wody w organizmie dziecka to bardzo niebezpieczny stan, który może skutkować poważnymi konsekwencjami. Wzmożona utrata wody i elektrolitów stanowi zagrożenie zdrowia, a nawet życia, zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci. To właśnie niemowlęta są w grupie największego ryzyka, ponieważ ich metabolizm jest szybki i może doprowadzić do odwodnienia nawet w przeciągu kilku godzin.

Jakie oznaki świadczą o odwodnieniu

Pierwszym niesprzyjającym, nasuwającym się na myśl czynnikiem mogącym skutkować odwodnieniem jest upał. W gorące dni ciało reaguje wzmożoną potliwością, dlatego trzeba na bieżąco dbać o uzupełnienie płynów u malucha. Latem rodzice powinni wykazać się szczególną troską i poić swoją pociechę nawet co godzinę. Jednak najczęstszą przyczyną odwodnienia jest biegunka i wymioty. Jeśli każda próba podania płynu dziecku kończy się wymiotowaniem lub oddawaniem płynnego stolca jest to niezawodny znak zwiastujący odwodnienie. Najlepiej udać się wtedy do lekarza by ten ocenił stopień odwodnienia i zadecydował o dalszym leczeniu. Jeśli objawy są bardzo intensywne koniecznym będzie nawadnianie dożylne.

Odpowiednie nawadnianie to klucz do prawidłowej pracy innych organów, jak nerki, a także układu krążenia, pokarmowego. Jak więc rozpoznać objawy odwodnienia u dziecka? Kilka istotnych oznak może wyczytać na twarzy pociechy. Pojawią się opadnięte powieki, spierzchnięte usta. U noworodków może się objawić zapadniętym ciemiączkiem. Inne symptomy to ogólna ospałość, brak energii. Zwykle ruchliwy brzdąc będzie wyglądał na bardzo niewyspanego lub zmęczonego. Należy też zwrócić uwagę na ilość oddawanego moczu.

Jeżeli zauważymy skąpe moczenie, może to być oznaką odwodnienia. Niestety, gdy objaw ten występuje równocześnie z oddawaniem obfitych, płynnych stolców, nie jest łatwy do rozpoznania. Lepiej polegać tu na ocenie doświadczonego lekarza. Płacz bez łez, zaburzony rytm serca i przyspieszenie oddechu to kolejne objawy na które trzeba być wyczulonym. Ubytek masy ciała może pomóc określić stopień odwodnienia. W przypadku odwodnienia III stopnia, czyli najpoważniejszego, ubytek masy ciała u niemowląt wynosi ponad 10% jego normalnej wagi.

Ciężkie odwodnienie objawia się również bardzo suchą jamą ustną i językiem, ciało wiotczeje. Ocenić sytuację można poprzez sprawdzenie napięcia skóry. W tym celu należy ująć fałd skórny na bocznej stronie brzucha na wysokości pępka. W normalnej sytuacji po puszczeniu fałdu powinien się on wyprostować. Przy umiarkowanym odwodnieniu rozprostuje się wolnej, a przy III stopniu odwodnienia nastąpi to już bardzo powoli. Pamiętaj, że czujność jest najważniejsza i tylko szybka reakcja pozwoli na opanowanie sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here