Rozwód za porozumieniem stron – co można zrobić dla dziecka?

0
444

Decyzja rodziców o rozwodzie zawsze negatywnie wpływa na ich dzieci i może nieść za sobą trwałe konsekwencje. Poniżej opisujemy, jak zminimalizować skutki tej decyzji.

Zdolność do przeżywania emocji może zależeć od płci dziecka. Szacunkowo dziewczynki lepiej radzą sobie z rozwodem rodziców niż chłopcy. Są oni bowiem bardziej narażeni na skutki rozwodu co ma większy wpływ na ich zachowanie niż w przypadku dziewczynek. Rozpad małżeństwa rodziców negatywnie wpływa na relacje z rodzicami. Warto wiedzieć, że nie pozostaje też bez wpływu na obcowanie z rówieśnikami nauczycielami czy rodzeństwem. Proces adaptacji do nowej sytuacji u dzieci trwa od 2 do 3 lat. Ważna dla dzieci jest stałość kontaktów z rodzicem, z którym na co dzień nie ma kontaktu. W związku z rozwodem sytuacja ekonomiczna rodziny może ulec zmianie, co też może wpłynąć negatywnie na odczuwanie dyskomfortu przez dziecko.

Konflikty między rodzicami zawsze źle wpływają na dzieci, niezależnie od tego czy są oni małżeństwem, czy nie. Dlatego dzieci w żadnym wypadku nie powinny być jego przedmiotem ani uczestnikiem. Napięta sytuacja między rodzicami nie jest czymś, do czego dziecko jest w stanie przywyknąć i niesie za sobą negatyw na konsekwencje. Dziecko będące świadkiem konfliktów w rodzinie silniej odczuwają negatywne emocje i są bardziej wrażliwe. Ten stan może się utrzymywać długo, bowiem dzieciom coraz trudniej jest radzić sobie ze swoimi silnymi emocjami, dlatego często płaczą, złoszczą się, a nawet stają się agresywne. Niekiedy dziecko może dotknąć depresja. Dlatego skupieni na formalnościach związanych ze sprawą rozwodową i chęci jak najszybszego uzyskania decyzji sądu, warto zdecydować się na rozwód za porozumieniem stron.

Dziecko skłóconych rodziców narażone jest na brak konsekwencji wy metodach wychowawczych. gdy rodzice przestają omawiać tematy związane z wychowaniem dziecka, pojawiają się różnice, które dla dziecka są niezrozumiałe. W konsekwencji dziecko samo już nie wie, jak ma się zachowywać w danych sytuacjach. Nierzadko też zestresowani rodzice zmieniają swoje zachowanie i stosunek do dziecka, czego też ono nie jest w stanie zrozumieć. Rodzic potrafi stać się bardziej dyscyplinujący lub okazuje mu mniej uczuć niż wcześniej. Może być też wręcz odwrotnie, że rodzic, chcąc zrekompensować dziecku trudną sytuację, staje się pobłażliwy i pozwala na więcej niż zwykle.

Najważniejsze jest dopilnowanie, żeby dziecko miało bliską osobę, z którą będzie mogło porozmawiać na temat swojej niełatwej sytuacji. Trzeba pogodzić się z faktem, że rodzice nie będą pierwszymi osobami, z którymi dziecko będzie chciało rozmawiać. Warto o taką rozmowę z dzieckiem poprosić dziadków rodziców czy kolegów dziecka. Oczekiwać od dziecka milczenia w temacie rozwodu, jeżeli jest to dla nas wstydliwe lub chcemy zachować to w tajemnicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here