Żwirek dla kota - wygodny w użyciu i ekonomiczny

Obsługa kuwety to podstawowe zadanie każdego kociarza i kociary. Regularne sprzątanie i napełnianie kuwety nowym żwirkiem to czynność, którą należy wykonywać codziennie. Oczywiście, w zależności od ilości kotów oraz rozmiaru i typu samej kuwety, sprzątanie powinno odbywać się częściej lub rzadziej. Oprócz kuwety niezwykle istotny jest wybór żwirku, którym będzie ona napełniona. Żwirek ma za zadanie wchłaniać nieczystości, nieprzyjemne zapachy oraz ułatwiać sprzątanie kocich odchodów. Poniżej porównujemy różne typy kocich żwirków, poszukując tego najkorzystniejszego. 

Preferencje kota i jego opiekuna a wybór żwirku

Jaki typ żwirku warto wybrać? Nie jest to sprawa zupełnie łatwa ani dowolna. Przede wszystkim – należy rozróżnić żwirki zbrylające od nie zbrylających. Pierwsze z nich w wyniku kontaktu z cieczą (na przykład kocim moczem) przyjmują postać niewielkich bryłek, które zatrzymują wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy. Dzięki temu, sprzątanie kuwety jest łatwiejsze i przebiega szybciej. Wystarczy usunąć z niej zbrylone fragmenty żwirku, pozostawiając jedynie sypkie cząstki. 

Drugą kategorię tworzą żwirki zbrylające się. Mają one swoich oddanych fanów, zarówno wśród kocich pupili jak i ich opiekunów. Cechą szczególną tego żwirku jest fakt, że w kontakcie z wilgocią nie zbryla się. Dzięki temu żwirek zachowuje sypką konsystencję przez cały czas. Mimo to żwirki niezbrylające potrafią być niezwykle skuteczne w absorbowaniu wilgoci, nieczystości oraz niepożądanych zapachów. 

Porównując obie kategorie produktów, warto podkreślić, że główna różnica tkwi w sposobie sprzątania kuwety. W przypadku żwirków zbrylających należy wybierać z kuwety jedynie zbrylone fragmenty żwirku. W przypadku żwirków niezbrylających należy co kilka dni oczyszczać całą kuwetę, usuwając z niej cały dotychczasowy żwirek i zastępując go nowym. 

Jaki żwirek wybrać? Naturalny, ekologiczny i tani

Oferta dostępnych żwirków jest bardzo rozbudowana. Znajdziesz zarówno produkty wykonane z popularnych i często stosowanych materiałów, jak i żwirki rzadziej stosowane. Niezależnie, czy składasz zamówienie na żwirek dla kota wykonany z bentonitu czy z kukurydzy, warto zwrócić uwagę na jego granulację, producenta oraz cenę. 

Do najchętniej wybieranych należą żwirki bentonitowe, drewniane oraz silikonowe. Są to żwirki stosowane przez rozmaitych hodowców, którzy pragną przygotować swoim pupilom komfortowe warunki do załatwiania swoich potrzeb, a zarazem pragną ograniczyć ilość czasu poświęcanego na ogarnianie kuwety. 

Żwirki bentonitowe są wykonane ze skały bentonitowej, o neutralnym działaniu chemicznym. Jego struktura jest zbliżona do struktury zwykłego piasku lub drobnego żwirku kamiennego. Żwirki drewniane wykonuje się z różnych ścinek i kawałków drewna. Najchętniej wybierane żwirki drewniane to te wykonane z jodły oraz sosny. Żwirek silikonowy jest natomiast wykonany z dużych rozmiarów granulków krzemianu sodu. Dzięki porowatej strukturze są w stanie wchłonąć wyjątkowo dużo wilgoci. 

Niektórzy opiekunowie kotów decydują się także na mieszanie różnych typów żwirków. W ten sposób można wybadać preferencje kota, poszukując takiego żwirku, który będzie dla niego najlepszy i z którego korzystał będzie najczęściej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here